Експерти пояснили, чи можуть українців судити за борги за комунальні послуги

  • 15.04.2024 10:31

Експерти пояснили, чи можуть українців судити за борги за комунальні послуги

Експерти пояснили , чи можуть українців судити за борги за комунальні послуги

За словами юриста Анастасії Цибулько, якщо людина неспроможна сплатити заборгованість — вона може подати заяву на реструктуризацію боргу.

Ухвалена в січні постанова Кабміну дозволяє відключати побутових споживачів, які систематично не платять платіжки і, як наслідок, накопичили борги за комунальні послуги. Юрист Gracers Law Firm Анастасія Цибулько пояснила, чи мають право притягувати українців до відповідальності за несплату комунальних послуг, а також у яких випадках борг можуть списати. Про це пише "24 канал".

За словами юриста, якщо особа й надалі не платитиме житлово-комунальні послуги, за такі дії будуть передбачені штрафи та пеня. Крім того, постачальник матиме право на припинення постачання комунальних послуг.

Також споживачеві можуть припинити постачання комунальних послуг, при цьому його повинні про це попередити не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.

Чи є наявність комунальних боргів підставою для виклику до суду

Законодавство дозволяє стягувати із споживача заборгованість за комунальні послуги у судовому порядку. Однак це можливе лише тоді, коли особа відмовилася від її добровільної сплати або уклала договір про реструктуризацію.

"Зараз відновлено процес стягнення боргів через суд, як це відбувалося до повномасштабного вторгнення з огляду на чіткі критерії і за сумою, і за "віком" заборгованості", – розповіла Цибулько.

Також вона зазначила, що якщо людина не може відразу повністю сплатити заборгованість, вона має право подати постачальнику послуг заяву про реструктуризацію боргу. Процес погашення може бути розтягнутий терміном до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату оформлення розстрочки.

Списання боргів за комуналку – коли це можливо

Анастасія Цибулько стверджує, що споживачі можуть подати заяву на списання заборгованості. Однак такий сценарій можливий лише у випадку, коли компанія, яка постачає послуги, звернеться до суду про стягнення заборгованості.

У разі, якщо суд вирішить стати на бік споживача, борги можуть бути списані громадянам, які:

  • накопичили заборгованість за більш як трирічний термін;
  • одержали борги від попередніх власників житла;
  • мають борги не відповідно до площі житла;
  • були визнані банкрутом відповідно до судового рішення.

Юрист додала, що хоча Міністерство енергетики та Український інститут майбутнього оприлюднили різні заяви щодо мінімальної суми заборгованості, слід зазначити, що законодавство офіційно не встановлює жодної мінімальної суми боргу. Тому складається ситуація, що постачальник комунальних послуг на власний розсуд приймає рішення про припинення постачання послуг.

За словами Цибулько, заборона відключати комунальні послуги, нараховувати штрафи та пеню діятиме лише на тимчасово окупованих територіях та там, де проводяться бойові дії. Крім того, заборона діятиме у разі пошкодження нерухомого майна споживача через бойові дії, а також якщо він про це повідомить відповідного виконавця комунальної послуги.