Хто керує прифронтовою областю та які оборудки привіз з собою до Харкова Олег Синєгубов

Хто керує прифронтовою областю та які оборудки привіз з собою до Харкова Олег Синєгубов

  • 10.04.2024 11:04

Всім відомо, що перед призначенням головою харківської облдержадміністрації Олега Синєгубова два роки протримали на аналогічній посаді в Полтаві. Де він відзначився  скандалом світового рівня — зустріччю евакуйованих українців з Уханю.

З одного боку, ОП приглядалося до нового бійця, з іншого — Харкову потрібно було представити управлінця з досвідом, а не людину яка далеко не раз ставила фігурантом оборудок та тіньових схем.

Від правоохоронця до викладача.

Олег Синєгубов народився в 1983 році в Харкові. Виріс та закінчив звичайну школу майбутній політик у спальному районі Олексіївка. Далі Синєгубов обрав для себе Харківський університет внутрішніх справ. В 2004 – закінчив його з відзнакою та отримав кваліфікацію юриста.

Потрібно сказати, що на той час Харків був не просто мєнтовською столицею, а столицею ментовського свавілля. Так у 2004 році кількість потерпілих від жорстокого поводження з людьми в органах МВС сягала мільйона випадків на рік, левова частка тортур була у Харкові.

Потрапити до ХНУВС, або університет Бандурки без хабаря було практично неможливо. А більшість із тих, кому вдавалося вступити на престижні спеціальності, в подальшому як правило, доєднувалися до мафії ще нереформованої системи МВС та мали незаконний заробіток. І йшли на той час в цей ВИШ саме щоб доєднатися до мафії МВС та отримували сталий незаконний заробіток. Не знати цього юний Синєгубов як харків’янин не міг. З 2004 по 2005 рік та півроку у 2008 році  він працював слідчим у лінійному відділі МВС на Південній залізниці.

Після двох походів у слідчі та ад’юнктури (прим. — аспірантура у службових ВИШах)  у ХНУВСі він переходить на роботу викладача та невдовзі, очолює 6 факультет ХНУВС. Це факультет для контрактників, яким потрібні юридичні знання або дипломи без обов’язкового розподілу в органи. Від Синєгубова залежать й дипломники, й аспіранти, яким не завжди потрібно та цікаво навчатися, але вкрай потрібний диплом.

Саме в цей час в 2017-2018 роках вже декан Синєгубов, який жодного дня не працював в бізнесі, стає власником п’яти  квартир та двох іномарок.

Крім того, у цей момент Синєгубов декларує 100% частку власності ТОВ “Насіння Слобожанщини,” яку згодом перереєструє на свого батька, “звичайного” агронома Василя Федоровича Синєгубова. Основні заняття фірми цілком відповідають професійним інтересам Синєгубова старшого, але доки його син Олег не став значною фігурою в ХНУВСі, таких успіхів в бізнесі у нього не було.

Наразі батько нашого героя “отримав” посаду заступника директора агропромислового департаменту Групи «Агротрейд», одного з найпотужніших трейдерів зерна в Україні та найпотужнішого на Харківщині. Група «АГРОТРЕЙД» входить до ТОП-25 компаній, що мають найбільший земельний банк в Україні. До складу групи входять 14 сільгосппідприємств, які організаційно та територіально згруповані у шість агрокластерів.

На захисті інтересів цієї групи зараз стоїть вже не викладач-юрист, а син-губернатор.

Також під час своєї роботи у ВИШі Синєгубов відкриває декілька фірм з юридичного консультування у Харкові та Київі. Деякі з них, наприклад, «ЮРИДИЧНУ КОМПАНІЮ СИНЄГУБОВ, СОБОЛЄВ ТА ПАРТНЕРИ» декларує. Але ця діяльність начебто не приносить прибутку. Інші, такі як «РАСКОСОВ ЛОЙЕС ГРУП», «СІБОНЕЙ СЕРВІС», «ВІКАТА» до декларацій навіть не потрапляють. При цьому всі вони продовжують діяти, навіть партнерська фірма з колегою по кафедрі Олександром Соболевим, попри смерть останнього. Тобто один керівний партнер помер, інший не при справах, тому що посадовець, але фірма діє.

При цьому, під час своєї адвокатської діяльності Синєгубов зміг прославитися лише тим, що в 2015 році представляв інтереси власників аптек, які продавали наркотики дітям.

Шлях в політику

Сьогодні Синєгубов позиціонує себе як патріот України. Але на початку кар’єри його мало цікавили ідеологічні аспекти. Він просто намагався отримати такий партійний квиток, який відкрив би йому шлях до влади.

Спочатку Синєгубов доєднується до партії “Сильна Україна”, яку створив Сергій Тигипко. Саме там він знайомиться з майбутнім своїм політичним керівником Олексієм Красовим, який очолював у Харкові Новобаварський осередок партії. В 2012 ця політсила вливається до регіоналів.  А майбутній харківський губернатор стає помічником  одіозної прибічниці Януковича Ірини Бережної, яка зокрема полюбляла й російські політичні шоу, не визнавала анексію Криму та виступила проти Майдану.

Після її загибелі, Синєгубов, знову ж таки, не переходить в інший табір, а доєднується до партії “Сильна Україна.”

В 2019 році Синєгубов повертається до Красова й діє як помічник на виборах у Верховну Раду. Красов на цей момент вже змінив померлу “Сильну Україну” на перспективних “Слуг народу” й вони разом виграють вибори до парламенту.

Майже десятиліття на посаді депутатських помічників надає можливість Синєгубову отримати навички та знайомства, щоб все ж такі стартанути до справжніх владних кабінетів. Красов “відмив” його від шлейфу регіонала та трохи як забудовник допоміг грошима. Крім цього, Синєгубов вже встиг познайомитися з двома своїми спонсорами. Його патронами стають колега по партії “Сильна Україна” Роман Яровий, (забудовник, екс-співласник ринка “Барабашово”) мультимільйонер, власник “Агротрейда” Всеволод Кожемяко. Так, того самого “Агротрейда”, де наразі працює батько Синєгубова й через професійну діяльність якого вони познайомилися.

Яровий також не просто так отримав свої капітали.  Він є людиною колишнього нардепа Василя Грицака, якого називали лобістом концерну ЄДАПС, що заробляв на правах, біопаспортах тощо. Доречі Грицак був проректором у ХНУВСі, коли там навчався Синєгубов. Навряд він звернув увагу на першокурсника, але зв’язки у ВИШі залишилися. Тому ймовірно, саме Грицак міг порекомендувати Яровому взяти Синєгубова в схеми.

При владі

Роль, яку патрони виділили для Синєгубова, — захищати та збільшувати їхні статки.

Спочатку в 2018 році молодого юриста намагалися висунути на суддю Вищого Антикорупційного суду, але він  провалив конкурс.

Потім намалювалася історія зі “Слугою народу,” передвиборчу кампанію по Харківщині зокрема оплачував саме Яровий. Красов  в той час був помічником Ярового. Потім і сам став нардепом, в помічники взяв Синєгубова і саме його Яровий просуває на посаду полтавського губернатора.

Чому Полтавського? По-перше, зайти ось так без досвіду управлінця одразу на Харківщину було б майже неможливо. По-друге, у на Полтавщині у Кожемяко та Ярового були свої інтереси — земля та будівництво.

11 листопада 2019 року Президент України Зеленський призначив Синєгубова на посаду голови Полтавської обласної державної адміністрації.

Схеми в Полтаві.

За неповні два роки, за даними місцевих ЗМІ, Сінєгубов змусив всіх підрядників сплачувати йому та Яровому 10-30% з обороту через підставну юридичну компанію “Найвищий стандарт”; підтримав незаконний видобуток піску на річці Коломак

Синєгубов наближає до себе депутатку Ірину Степаненко, яка відтепер займається вирішенням всіх кадрових і земельних питань. Вона обласний депутат від БПП, а ще є фінансовим директором в ПП «АЛЬФА-КАПІТАЛ», власником якої виступає кримінальний авторитет Олександр Павлюченко на призвісько «Браслет».

З його допомогою та координацією Синєгубова Всеволод Кожемяко з Романом Яровим змогли зайти на землі Укргазвидобування. Через Ірину Степаненко лобіювалися призначення людей на посади голів Полтавських райадміністрацій,  для забезпечення політичного впливу і «приватизації» земель Полтавської області.

Також, за даними місцевих медіа, Синєгубову вдалося налагодити відкати на ремонті доріг через фірми  народного депутата від «Слуги народу» Костянтина Касая, й комунальні відкати, жертвою яких став директор «Полтаватеплоенерго» Олександр Алексенко.

Не можна сказати, що в ОП не знали про схематоз Синєгубова й Ко. Більше того, у 2020 році на хабарі був затриманий Максим Ратнер, радник губернатора. Брав він гроші начебто для Синєгубова. Неофіційна інформація говорить про те, що ділу дали хід, бо жадібні харків’яни спокусилися на газ та нафту Єрмака. Але справу «зам’яли», винним зробили Ратнера, який погодився з обвинуваченням прокуратури та отримав умовний термін. Синєгубов вийшов сухим з води. Цю тактику – «я нічого не знав, це все підлеглі» — він буде й далі застосовувати, вже в Харкові.

Якісна, а головне прибуткова для «кураторів» робота на Полтавщині дала привід повернути Синєгубова на Харківщину. Тим більше, тут якраз з’явилося вакантне місце.

 У Харкові

Олег Синєгубов був призначений керівником ХОДА наприкінці грудня 2021 року.

До  призначення родина Синєгубова буквально обростає нерухомістю. Тепер в декларації зазначено вже шість квартир та шість земельних ділянок, записаних на дружину губернатора. Квартири також відписані дружині, матері — Валентині Синєгубовій та тещі  Ларисі Журавльовій.

Ганна Журавльова — не бізнесвумен. За офіційними даними, вона доцент кафедри загальної практики — сімейної медицини та внутрішніх хвороб Харківського національного медичного університету. При цьому, три ділянки, понад пів гектара, вона купує в елітній на той момент Черкаській Лозовій біля Харкова, ще дві — в самому Харкові, в Лісопарку.  Й ще більш ніж гектар — 1,2 — земля між Черкаською Лозовою та Дергачами.

При цьому декларується, що ділянка в 20 соток обійшлася дружині губернатора всього в 30 000 гривень. Хоча навіть зараз ціна за меншу на чверть ділянку сягає 50 000 доларів, до повномасштабного вторгнення суми були вищі.

Крім цього, у 2021 року викладачка Ганна Журавльов раптом стає співзасновницею консалтингової фірми “Сібоней Лімітед”, яка використовує той самий номер телефону, що й ТОВ “Сібоней Сервіс” та ТОВ “Віката”, засновані самим Синєгубовим.

“Сібоней Лімітед” є засновником ТОВ “Сегура-капітал” зі статутним внеском 5 млн грн. І ось ця “Сегура-Капітал”, за даними системи YouControl,  володіє 29 об’єктами нерухомості по всій країні. Більше всього у Одеській та Харківській областях. Наприклад, кілька квартир в Одесі в районі “Аркадія” біля моря.

Наразі на самому Олегу Синєгубові значиться одна квартира за Держпромом.

За дружиною — квартири на Сумській, Римарській, Данілевського (самий центр Харкова), земля. Плюс квартири на батьках подружжя.

Всі декларації Синєгубова це як гра в наперстки. То він продає якусь нерухомість, то вона з’являється в деклараціях, то змінюються машини, то хтось невідомий подарує мільйон гривень.

Констатувати можна очевидне — родина губернатора не живе на зарплату, а використовує тіньові доходи та схеми, зокрема й схеми, побудовані на корупції та виведенні грошей з бюджету.

Наразі можна впевнено стверджувати, що Синєгубов опанував частину схем Генадія Кернеса та використовує їх для свого збагачення.

У 2021 році ( декларація подана лише у 2023) Ганна Журавльова отримує понад 8 млн гривень від ТОВ “Фінекс-капітал”, загальновідомої скарбниці Гепи, через яку проходили всі відкати. А також ще майже мільйон від Поліни Стаматиної, це невістка Марини Стаматиної, правої руки Кернеса, на яку й раніше списували незаконно відчужене міське майно.

 

Також серед джерел доходу вказана сусідка по дачі в Черкаській Лозовій Ніна Шермазанова, дружина прокурора Харківської обласної прокуратури Георгія Шермазанова.

З «дрібного» — Синєгубов декларує, що подарував мільйон гривень готівкою своїй дружині. Ще рухоме майно вартістю 1,2 млн гривень від громадянки  Саввопуло Катерини дружині Ганні Журавльової.

Для тих, хто не в курсі, Катерина Саввопуло з чоловіком є дизайнеркою елітної БДСМ білизни, яку купує, наприклад, Мадонна. Особиста справа – які дорослі ігри влаштовує подружжя у вільний час, поки ці розваги не фінансуються за рахунок корупційних схем.

У 2022 році Синєгубов стає акуратнішим у заповненні декларацій. Нової нерухомості офіційно під час війни не з’являється, всі автівки зникають, подружжя живе мало не на голі зарплати, плюс Ганна Журавльова отримує 30 000 гривень від своєї партнерки по бізнесу Ліни Цепелевської.

При цьому зростають готівкові збереження (визнаний спосіб легалізації незаконних доходів) майже 400 000 доларів та трохи гривні.

Зникають боргові забов’язання перед Юноною Капустянською, яка займається орендою машин, 3 млн гривень

Але досить тиха робота Синєгубова обертається візитами НАБУ. Потрібно сказати, що з самого початку Синєгубов прибрав з команди Олександра Скакуна, який був йому конкурентом, також людиною з органів, але не з команди нового губернатора. А згодом разом з Тереховим зміг довести, що саме начальник облуправління СБУ Роман Дудін намагався здати Харків росіянам, а не навпаки, як свідчив Дудін.

Водночас Синєгубов наближає та робить заступницею соратницю Мураєва, Олену Логвінову, знову дається взнаки минуле в «Партії регіонів».

Наразі перед харківським губернатором нове завдання – «освоїти» мільйони, які йдуть на відновлення Харківській області та на будівництво укріплень. Потрібно сказати, що Синєгубов встиг якісно побудував свою інформполітику в регіоні. Забезпечив собі нейтралітет з мером Тереховим через зв’язки в Офісі Президента, та посилив власне інформаційне лобі завдяки ТГ-каналам та медіа. Почав гучно реагувати на всі звинувачення в корупції. Складається враження, що деякі тендери призначаються спеціально, для того, щоб їх потім скасували та показали активну боротьбу з корупцією.

При цьому йдуть переплати на будівництві та ремонтах інфраструктури, бомбосховищ, закупівлі товарів. Та вже традиційно – все це роблять начебто самі підлеглі, а у Синєгубова просто з’являються нові статки.

На фото: Синегубов и нардеп Трухин