Іран

Автор фото, EPA

В Ірані зазнав катастрофи вертоліт президента країни Ібрахіма Раїсі. Як повідомляє державне телебачення, це сталось у гірській місцевості біля міста Верзеган недалеко від ірано-азербайджанського кордону. Зв’язок з ним зник, а верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї каже, що нація "має молитися" за здоров’я Раїсі, повідомляє державний канал IRIB.

Іран з 2022 року фактично є союзником Росії у війні проти України та постачає їй зброю.

Фактичним керівником країни вже багато років є верховний лідер Ірану аятола Алі Хаманеї.

Іранське напівофіційне інформаційне агентство Fars закликало іранців молитися за президента Ібрахіма Раїсі після повідомлень про аварію гелікоптера. На державному телебаченні також з’явилися кадри, на яких видно, як віруючі моляться за здоров’я президента в місті Мешхед.

"Якщо народ Ірану не хвилюватиметься, збоїв у житті країни не буде", — сказав у заяві аятола.

На борту вертольота президента також були губернатор провінції Східний Азербайджан і міністр закордонних справ Хосейн Амір Абдоллахіан.

Раїсі

Автор фото, MEHR News Agency

іран

Автор фото, IRANIAN STATE TV SCREENSHOT

Проводиться великомасштабна пошукова операція за участю рятувальників Червоного Півмісяця, військовослужбовців та поліцейських. Керівник МВС Ірану Ахмад Вахіді заявив, що погані погодні умови заважають рятувальникам дістатися місця події.

Ахмад Вахіді підтвердив аварію вертольота конвою Ібрахіма Раїсі. "Ми чекаємо на прибуття рятувальних бригад на місце події", — сказав він.

Читайте такоє:

Іран та Україна. Як 30 років відносин перетворились на смерті і брехню

Замах на прем’єра Словаччини Фіцо: загрози життю немає, каже віцепрем’єр

Іран

Автор фото, EPA

Тим часом іранське агентство Tasnim повідомило, що два з трьох гелікоптерів з кортежу президента Ірану Ебрахіма Раїсі благополучно дісталися пункту призначення.

За інформацією агентства, вони перевозили іранських міністрів енергетики Алі Акбара Мехрабіяна та міністра доріг та міського розвитку Мехрдада Базрпаша.

Що могло статися з гелікоптером, на якому був президент Ірану, залишається незрозумілим. Напівофіційні іранські інформаційні агенції повідомляють суперечливі відомості. Але вони сходяться на тому, що один із трьох вертольотів, які перевозили президента з прикордонного району на північному сході Ірану, зіткнувся з труднощами у сильному тумані на північному сході країни.

Раїсі повертався з іранської провінції Східний Азербайджан, на кордоні з Азербайджаном, де він із Ільхамом Алієвим брав участь у церемонії відкриття греблі на річці Аракс.

В Ірані багато гелікоптерів, але міжнародні санкції ускладнюють ремонт та обслуговування. Військово-повітряний флот країни також сформувався в основному ще до Ісламської революції 1979 року.

У разі смерті Раїсі наступним кандидатом на пост президента стане перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер після отримання згоди верховного лідера країни Алі Хаменеї. Тоді новий президент має бути обраний за п’ятдесят днів.

Хто такий Ібрахім Раїсі

Раїсі

Автор фото, EPA

63-річний Раїсі, який раніше очолював судову систему країни, вважається протеже верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, і деякі аналітики припускають, що він міг замінити 85-річного лідера після його смерті або відставки з цієї посади.

Раїсі переміг на президентських виборах в Ірані в 2021 році, на яких зафіксували найнижчу явку за всю історію Ісламської Республіки.

Раїсі перебуває під американськими санкціями, зокрема через його участь у масовій страті тисяч політичних ув’язнених у 1988 році наприкінці кровопролитної ірано-іракської війни.

Президент Ірану Ібрахім Раїсі вважається ультраконсервативним політиком священнослужителем.

Раїсі став заступником прокурора Тегерана, коли йому було лише 25 років. Потім головою Генеральної інспекційної організації Ірану та першим заступником голови судової влади.

У 2014 році його призначили генеральним прокурором Ірану.

У 2017 році Раїсі несподівано для багатьох балотувався на пост президента і отримав другий результат.

У 2019 році аятола Хаменеї призначив його на впливову посаду голови судової влади.

Ібрахіма Раїсі обрали президентом Ірану в червні 2021 року.